איפה להשקיע כסף – 8 אפיקי השקעה מומלצים

הגעתם לצומת בה אתם שואלים את עצמכם איפה להשקיע את כספי החיסכון שלכם? כמו רבים אחרים אתם בוודאי מתלבטים האם כדאי לשים את כל הביצים בסל אחד או לפזר סיכונים, מהי רמת הסיכון המומלצת ואיפה ניתן להשיג את התשואה הגבוהה ביותר מבלי להסתכן בהימור. תשובות לשאלות אילו שונות ממשקיע למשקיע בהתאם למשתנים שונים כגון: גובה החיסכון, מטרת ההשקעה ורמת סיכון רצויה.

כדי להקיף את הנושא מכל צד, יצרנו את המדריך הבא הסוקר 15 אפיקי השקעה שונים וחותר להעניק מענה לשאלת מיליון הדולר: מהו אפיק ההשקעה המומלץ עבורכם? סקירת כל אפיק השקעה כוללת פירוט יתרונות, חסרונות וסוג קהל המשקיעים להם הוא מתאים. אגב, אפיק ההשקעה המומלץ הראשון הוא 5 דקות של קריאת המאמר הזה…

חיסכון כלכלי: הצורך והערך

יוקר המחיה, ביטול עידן קופות גמל והשתלמות מטעם המעסיק ותרבות הצריכה העודפת, הפכו את תרבות החיסכון למטלה מאתגרת עבור עצמאים ושכירים במשק הישראלי. נתונים אלו לצד עלייה ברמת האינפלציה ונסיקה של ריבית הפריים גורמים להון העצמי לאבד מערכו ומקשים על היכולת חסוך. 

עם כל זאת, חשיבות השקעת כספי חיסכון נותרה בעינה והשקעת כספים לטובת השקעות כלכליות מהווה פעולה חיונית גם בימינו. מינוף ההון העצמי ויצירת תשתית פיננסית יציבה הינם תוצרים של השקעות בתשואה גבוהה. אם כן, כיצד ניתן להשקיע את הכסף שלנו בצורה חכמה?

אפיקי השקעה מומלצים: סקירה

 •  

השקעות נדל"ן – נדל"ן בארץ

השקעות נדל"ן בארץ נחשבות לאפיק השקעה בטוח באופן יחסי ועד לפני שנים מספר נחשבו לתחום פופולרי ומשתלם ביותר. עם העצירה בעליית מחירי הדיור בישראל וצמצום גובה דמי השכירות המקובל בשוק, רמת הביקוש להשקעת נדל"ן כאן בארץ ירדה בהתאם לתשואה נמוכה ביחס לרמת ההשקעה. 

למרות הירידה בביקוש, השקעות נדל"ן בישראל עדיין מספקות מספר יתרונות חשובים:

 •  
  • לפי הצפי, בהתאם למדדים הדמוגרפיים בישראל, בשנים הקרובות תתרחש עלייה של מחירי הדיור הקשורה בגידול הצפוי באוכלוסייה. 
  • רכישת דירה להשקעה בפריפריה צפויה להניב כ-4 אחוזי תשואה משכירות.
  • אפשרות להורשה בינדורית של נכס בשווי גבוה.

כך מסתמן, כי למרות הירידה בביקוש לדירות, אפיק השקעה זה עדיין עתיד לשמש כשחקן מרכזי במגרש אפיקי ההשקעה המניבים. 

פרויקטים בשיווק מני גרופ:

 •  

 

נדל"ן בחו"ל

עם הקושי בהשקעה בנכסים ישראליים, פונים רבים לחפש את מזלם ברכישת נכסים בחו"ל. רבים מהישראלים מחפשים השקעות נדל"ן באזור אירופה הנחשבות למניבות ועומדות על 6%-12% תשואה שנתית. הקושי בניהול ההשקעה מרחוק הוביל לפתרון בו אחזקת הנכס מופקדת על חברות ניהול מקומיות הגוזרות קופון על הריחוק הגאוגרפי של המשקיעים. עם זאת, הן מספקות שירותים יעילים במיוחד להתמודדות עם פערי שפה, תרבות וידע בנושאי חקיקה וביטוח שונים. 

לצד זאת, קיימים משקיעים המנהלים את השקעת הנדל"ן שלהם באופן עצמאי בצורה אופטימלית. לחסרי ניסיון, ההשקעה בענף זה מומלצת בליווי מקצועי בלבד.

נדל"ן מסחרי

נדל"ן מסחרי נחשב להשקעה הנושאת תשואה גבוהה מאוד של 6%-8% תשואה שנתית ממחיר הרכישה. יתרון נוסף הקשור בסוג השקעה זה הוא הון עצמי מועט ביחס להשקעות אחרות כתשלום ראשוני. 

הערכת שווי הנכס מתבססת על דו"ח רוו"ה של העסק. בהשקעות מסוג זה נהוג כי הוצאות הנכס אינן מוטלות על בעל הנכס.

עם זאת, באחריותו של בעל העסק יש למנות תחזוקת שטחים משותפים, היבטי בטיחות שונים והתמודדות שכירות השטח המסחרי על ידי מספר עסקים, כל אלו בהחלט דורשים כישורים ויכולות ניהול מפותחים. גם כאן יש הבוחרים להעביר את הסמכות של ניהול הנכס השוטף לחברת אחזקות מקצועית. במקרה כזה, בחישוב עלות ההשקעה יש לכלול גם הוצאות אחזקה ותפעול.

הליכי שינוי ייעוד בקרקעות להשקעה

גידול משמעותי באוכלוסייה וירידה ברמת היצע הנכסים בישראל מוביל למגמה של הליכי שינוי ייעוד בקרקעות בישראל. כך, מופשרות קרקעות למכירה שהוגדרו כחקלאיות בתהליך מתמשך שבסיומו הן מאפשרות שימוש בהן למטרות מגורים, מסחר, תיירות ותעשייה.

אופציית השקעה זו מתאימה לבעלי אורך רוח וסבלנות, שכן התהליך עשוי להתמשך על פני שנים ארוכות. ככלל, לפי התקדמות התהליך כך עולה פוטנציאל התשואה של הקרקע. התשואה האפשרית באפיק השקעה של קרקעות בהליכי שינוי ייעוד עומד על עשרות ואפילו מאות אחוזים ממחיר ההשקעה.

יתרון נוסף הוא העובדה שנדרשת התעסקות מינימלית בטיפול בקרקע בשונה מהתחזוקה השוטפת המאפיינת נכסים בנויים.

יש לקחת בחשבון שתאריך הפשרת הקרקע אינו ידוע ועשוי לקחת במקרים מסוימים אף עשרות שנים, עם זאת, לרוב, הסבלנות משתלמת.

קרנות נדל"ן

קרנות אלו המוכרות גם בכינוי קרנות ריט, משקיעות בני"ע של נדל"ן מניב בבעלות חברות נדל"ן ציבוריות. ההשקעה מתבצעת על ידי גופים אלו ברכישה של מבני מגורים, מסחר ובנייני משרדים לצורך השכרת הנכסים לטווח הארוך והשגת תשואה יציבה.

היתרונות של אפיק השקעה זה כוללות סיכון נמוך יחסית, רמת תשואה מדידה עוד לפני תהליך ההשקעה ותשלום של דיבידנדים בצורה תדירה.

אולם, למרות יתרונות אלו חשוב להבין כי לא ניתן להסתמך על ביצועי קרנות נדל"ן בעבר שכן השוק דינמי מאוד. חיסרון נוסף הוא חוסר אפשרות להתנהלות עצמאית מצד המשקיע. 

מידע נוסף שכדאי לדעת הינו שיש קרנות נדל"ן הזמינות להשקעה רק עבור משקיעים בסדר גודל גדול המוכרים בשוק זה. אגב, בהתאם לסוג המשקיעים ניתן לבחור בקרנות נדל"ן מתאימות: כך משקיע המעדיף אפיק השקעה סולידי יוכל לבחור בקרנות נדל"ן המעניקות תשואה נמוכה אך יציבה. לעומת זאת, משקיעים המעוניינים ברמת סיכון גבוהה יותר יוכלו לבחור בקרנות המתבססות על השקעות אופורטוניסטיות העשויות להניב תשואה גבוהה לצד רמת סיכון גבוהה בהתאם.

 •  


קופת גמל להשקעה

תחת כותרת זו מתקבצים מספר מכשירי חיסכון פנסיוניים. זהו חיסכון פסיבי המיועד לטווח הבינוני-ארוך. חיסכון זה נזיל ומאפשר את משיכת הכספים בכל זמן, גם טרם הפרישה – ללא תשלום קנסות.

אפיק חיסכון זה נחשב לגמיש והוא מאפשר מעבר בין מסלולים ללא שהפעולה תיחשב כהוצאה מוכרת לצרכי מס. 

קופת גמל להשקעה מציעה הטבות מס על קצבת פנסיה ומס רווחי הון במשיכה ללא קשר לגובה השכר, נתון המגדיר אותה כאפיק השקעה אטרקטיבי לטווחי זמן שונים.

משקיעים בקופת גמל להשקעה עשויים ליהנות מתשואה של עד 10% בשנה כאשר שוק ההון במגמת עלייה. דמי ניהול קופת גמל להשקעה נעים בין 0.3%-0.7%.

החיסרון באפיק השקעה זה הוא המגבלה על כספי צבירה שנתיים. תקרת הסכום המצטבר עומדת על 71 אלף ש"ח.

 •  


קרן השתלמות

קרן השתלמות הינה אפיק השקעה לטווח הבינוני בו ניתן לשחרר את כספי החיסכון כבר לאחר 6 שנות צבירה. קרן השתלמות פטורה ממס רווחי הון עד לתקרה מסוימת גבוהה יחסית ולכן היא נחשבת לאפשרות מועדפת בקרב שכירים ועצמאיים.

לפני השקעה בקרן השתלמות חשוב לבדוק מהי דרגת הסיכון בהשקעה בקרן ההשתלמות, מה גובה התשואה של הקרן ומה גובה דמי הניהול.

 •  


השקעה בבורסה ובשוק ההון

השקעות בשוק ההון לרוב תתבצענה דרך בנקים, בתי השקעות או חברות פיננסיות. גופים אלו מנהלים תיקי השקעה עבור המשקיעים בכפוף לפיקוח של הרשות לני"ע וגופים רגולטוריים נוספים. ישנה אפשרות למסחר עצמאי בשוק ההון ובבורסה כאשר הבוחרים באופציה זו חוסכים דמי ניהול גבוהים. עם זאת, הבחירה בניהול מקצועי של תיק השקעות מציעה בטחונות מצד גופי השקעה ופיקוח הדוק.

השקעה באמצעות תיק מנוהל מאפשרת שקט נפשי ומינימום התעסקות ואילו השקעה עצמאית מוזילה את עלות ההשקעה. על כל משקיע לבחון את יכולותיו ורמת הפניות שלו ולשקול השקעה עצמאית מול ניהול תיק על ידי גוף מפוקח.

המלצות לאפיקי השקעה מניבים

אפיקי השקעה נוספים המומלצים על ידי מומחים מעולם ההשקעות כוללים השקעה במט"ח, בזהב, במטבעות דיגיטליים, בפוליסות חיסכון, בהשקעות חברתיות וברכישת עסקים פעילים. לכל אפיק השקעה יתרונות לצד חסרונות מה שמצריך כל משקיע לבחון את אופי ההשקעה המתאימה עבורו. כמובן שכדי למזער את רמת הסיכון, מומלץ לפזר ככל האפשר את הסיכונים ולבחור במספר אפיקי השקעה במקביל. בנוסף, כדי לקבל אינדיקציה מדויקת, חובה ללמוד היטב את שווקי ההשקעה השונים ולצרוך מידע מקצועי היכול לספק ערך משמעותי בבחירת אפיקי ההשקעה הרלוונטיים.

בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום ההשקעות המכיר את השוק היטב ליצירת תמהיל השקעה נכון ומניב במקסימום תשואה ובמינימום סיכון בהתאם לגובה סכום החיסכון ואופי המשקיע.

מני גרופ – הבית לנדל"ן פיננסי מניב 

חברת מני גרופ, חברת ייעוץ מקצועית בתחום ההשקעות מספקת שירות ניווט אישי במבוך אפיקי ההשקעות המסועף. החברה פיתחה מסלולי השקעה ייעודיים המאפשרים השקעה במינימום סיכון בדגש על השגת רווחים כבר בתוך תהליך ההשקעה ולא רק כשהיא מגיעה לסיומה.

מעוניינים לייצר תמהיל השקעות נכון עבור כספי החיסכון שלכם? צרו קשר עכשיו עם יועצי ההשקעות של מני גרופ לצורך יצירת הנוסחה האופטימלית להשגת רווחים משמעותיים.

לייעוץ ללא התחייבות
אולי יעניין אותך גם:

קרקעות למכירה

כאשר אתם מחליטים לרכוש קרקע, עליכם להתחיל בשאלות הבסיסיות: למה אתם רוכשים את הקרקע? האם אתם מחפשים מקום לבניית בית החלומות שלכם, או שאולי אתם מעוניינים להשקיע בהשקעה לטווח ארוך? מני גרופ כאן לעזרתכם

לקריאה »

איך למצוא מימון להשקעה נדל"נית

השקעות נדל"ן יכולות להיות דרך מצוינת להשיג רווחים נהדרים, אך חשוב לזכור שהן גם דורשות השקעה כספית גדולה. אם אתם לא מחזיקים בקרן ניכרת, ייתכן שתצטרכו למצוא מקור מימון חיצוני כדי לממן את ההשקעה שלכם.

לקריאה »