קרקעות חקלאיות להשקעה

* הקרקע אינה זמינה לבנייה מיידית

קרקעות חקלאיות : הזדמנות להשקעה בקרקע בפרויקטים נבחרים עם תשואה גבוהה

קרקע חקלאית בישראל, היא קרקע יקרת המציאות אשר יכולה להניב עבור המשקיעים בה תשואה גבוהה שעומדת על עשרות אחוזים עבור המשקיע הפוטנציאלי.  אך כמו כל תחום השקעה, גם בתחום ההשקעה בקרקעות חקלאיות, צריך לדעת איך ומתי להשקיע, באילו קרקעות לבחור, ממה להיזהר ואיך להשיג את ההשקעה הכי מרוויחה והכי בטוחה. רוצים לדעת כיצד לבצע זאת? קבלו את המדריך המפורט והמקצועי להשקעה בקרקעות חקלאיות.

מה זו קרקע חקלאית?

קרקע חקלאית – כשמה כן היא. קרקע אשר מיועדת למטרות חקלאיות שונות. 

הרבה מהקרקעות בארץ, מיועדות עבור מטרה חקלאית אשר מאפשר לייעד אותן לתוצרים חקלאיים מסוגים שונים, דבר שיתרום גם למשק הכללי וגם לתעסוקת עובדי כפיים והורדת אחוז האבטלה באזור. 

איך יודעים איזו קרקע מיועדת עבור חקלאות?

רוב המשקיעים מעוניינים לרכוש את הקרקעות, לצרכי מגורים או עסקים עתידיים, על מנת להרוויח כמה שיותר מפוטנציאל הקרקע. אך למעשה, ייעוד הקרקע נקבע במסמך התב"ע וכל שינוי של ייעוד הקרקע בהתאם לתוכנית המשקיע דורש בירוקרטיה מול הגופים הרלוונטיים, ונקיטת פעולות לצורך שינויי ייעוד הקרקע החקלאית למטרות דיור, מה שמכונה גם בשפה המקצועית כ'הפשרת קרקעות'.

הפשרת קרקע המיועדת לחקלאות והפיכתה לקרקע המיועדת למבנים

פעמים רבות, הקרקע אותה עומד המשקיע לרכוש אכן מתכתבת עם צרכיו הייעודיים, והוא כבר יכול לפנות לשלב הבא של בקשת היתרי בנייה בקרקע הייעודית. אך מה קורה אם הקרקע שברשותו או אותה הוא מעוניין לקנות נועדה עבור מטרה חקלאית? במקרה כזה על המשקיע להגיש בקשה לשינוי נתונים בתב"ע, על מנת שהוא יוכל לשנות את מטרת הקרקע וכך להפיק ממנה את המיטב.

התהליך המורכב של שינוי תב"ע

פעמים, יהיה המשקיע מעוניין לשנות רק נתונים מינוריים בקרקע הייעודית, כמו: תוספת חנייה או מקומות בנייה בלתי מוגדרים. אך לעיתים, רוכש המגרש יהיה מעוניין לשנות את כל מטרת המגרש ולשנות את ייעוד המגרש בהתאם למטרתו האישית, כמו לדוגמא: להפוך את הקרקע מכזו שמיועדת למטרות חקלאיות, לכזו שמיועדת למבני מגורים או מסחר. שינוי ייעוד קרקע, הוא תהליך בירוקרטי ארוך טווח, הדורש ליווי מקצועי מאת חברות עם ניסיון בתחום. כיוון שלא מדובר רק על שינויים מינוריים, כמו: כמו חלוקה שונה של השטחים או הוספת בנייה, אשר רק דורשים אישורים מאת הרשויות השונות.

מדוע שהרשויות יאשרו הפשרת קרקעות חקלאיות?

אם הקרקעות ייועדו באופן ראשוני למטרה חקלאית, מדוע שהגופים האחראיים על המקרקעין בישראל, והועדות המקומיות השונות יאשרו את הפשרת הקרקע והפיכתה לכזו שמתאימה למגורים או למסחר? הסיבה העיקרית לכך שבמקרים רבים הגופים האחראיים על הקרקע, מאשרים את החלפת ייעוד הקרקע מחקלאות למסחר, היא הצורך הגובר ועולה לפתרונות מגורים עבור האוכלוסייה בישראל, שרק הולכת וגדלה, כאשר שטח הארץ נשאר באותו הגודל, מה שמחייב לוותר על חלומות חקלאיים ירוקים, ולאפשר הפיכה של קרקעות שיועדו לחקלאות – לקרקעות שתהיינה מיועדות למבני מגורים.

התהליך של הפשרת קרקעות חקלאיות

למרות המגמה המתפתחת ההולכת והרווחת, שגורמת לגופים לאשר יותר ויותר מקרים של הפשרת קרקעות חקלאיות לצורכי מגורים ומסחר, עקב הצורך לתת מענה למצוקת הדיור בישראל, עדיין התהליך של הפשרת הקרקעות הוא מתמשך וארוך טווח. בדרך כלל התהליך ייקח כמה שנים מרגע הגשת הבקשה להפשרת הקרקע ועד לאישור הבקשה בפועל, כאשר לאורך כל הדרך ידרוש התהליך בירוקרטיה בלתי נגמרת ואישור מול כמה גופים אחראיים במקביל, מה שהופך את התהליך למסובך עוד יותר.

מהו הסיכון העיקרי בהשקעה בקרקעות חקלאיות שמיועדות להפשרה

בגלל שהמגמה של אישור הפשרת קרקעות רק הולכת וגוברת, לא דווקא מרצון אלא מהכרח לספק פתרונות מגורים עבור כלל האזרחים, הסיכויים לכך שהקרקע החקלאית תוכל לשנות את ייעודה ולהפוך מקרקע שמיועדת לחקלאות לקרקע שמיועדת לבניית מבני מגורים – הם גבוהים למדי, אך עדיין אינם בטוחים. בכל מקרה, הסיכום העיקרי פחות טמון ברמת הסיכוי של הקרקע להפוך מקרקע חקלאית לקרקע שנועדה למגורים, אלא במשך הזמן שהתהליך יכול לקחת. תהליך הפשרת הקרקעות החקלאיות יכול להתפרש על פני שנים ארוכות, עקב מכשולים בירוקרטיים, אישורים ותכנונים שונים שנדרשים להגשה, מהמורות משפטיות שנדרשות לטיפול והשגות מאת בעלי עניין שיכולות להאריך את התהליך בעוד כמה שנים.

היתרונות העיקריים שטמונים בקרקעות חקלאיות למכירה

כאשר יזמים מוכרים למשקיעים שותפות בקרקעות שכבר מיועדות מלכתחילה לצורך מגורים ובנייה, הרי שמחיר הקרקע הוא גבוה למדי כיוון שהרווח הוא מובטח, וגם היזמים עצמם רוכשים את הקרקע על פי שוויה שמסתכם בסכום גבוה. אך כאשר מדובר בקרקע חקלאית, ניתן לרכוש את הקרקע ולהשקיע בה גם בסכומים שאינם גבוהים מידי, כאשר לאחר תהליך הפשרת הקרקעות התשואות מן העסקה הנדלנ"ית יכולות לטפס לשיאים משמעותיים של מאות אחוזים! כך למעשה ניתן להשקיע בקרקע, גם אם סכום ההשקעה הנזיל אינו גבוה במיוחד ולהגיע לרווחים משמעותיים לאחר שהקרקע מופשרת והבנייה מתחילה.

שלב ההשקעה בקרקעות למכירה

חשוב להתייחס לאלמנטים שמרכיבים את הקרקעות החקלאיות למכירה, על מנת לדעת לנצל את המומנטום ולהצטרף אל ההשקעה ברגע הכי נכון ומדויק. הצטרפות להשקעה בקרקעות חקלאיות למכירה שמיועדות להפשרה, בשלבים הראשונים של ההפשרה , מאפשרת את התשלום הכי נמוך בכל התהליך, כך שבאופן יחסי גם אחוזי הרווח והתשואה מן העסקה אמורים לעמוד על אחוז גבוה למדי. אך מצד שני, יש לקחת בחשבון כי תהליך ההפשרה של הקרקעות החקלאיות למכירה לוקח זמן, ולכן הרווחים הם לטווח הרחוק כיוון שיהיה ניתן לראות אותם רק לאחר כמה שנים – כלומר אחרי שהקרקע תקבל את כל האישורים הנדרשים, תופשר לבניה, תשנה את ייעודה מקרקע חקלאית לקרקע שמיועדת לבנייה ואכן תתחיל את שלבי הבנייה בפועל.

הצטרפות לקרקעות חקלאיות למכירה בשלב מאוחר יותר

ככל שההצטרפות להשקעה בקרקעות חקלאיות היא בשלב מתקדם יותר, כך באופן אוטומטי ערך הקרקע עולה יותר ולכן גובה הסכום אותו יהיה על המשקיע לשלם יהיה גבוה הרבה יותר באופן יחסי מן התשלום שמבוצע על קרקע חקלאית בשלב הבראשיתי שלה. עם זאת, הצטרפות לקרקע חקלאית מופשרת בשלב זה, היא הרבה יותר בטוחה, כיוון שניתן לראות את כל התהליך שנעשה עם הקרקע ולצפות את רמת הסיכון והסיכוי של הפשרת הקרקע. בנוסף, גם התשואה, אל אף שהיא תהיה נמוכה יותר באחוזים מהשקעה שנערכה בשלבים הראשוניים – תהיה הרבה יותר מהירה – וגם זה נתון שיש לקחת בחשבון בעת ההשקעה.

מה כדאי לבדוק בעת השקעה בקרקעות חקלאיות למכירה?

בשלב הראשון עוד טרם ההצטרפות להשקעה, יש לבדוק את אמינות החברה שאחראית על הפשרת הקרקע החקלאית וההשקעה. רק חברה עם רזומה עשיר ופרויקטים מבוצעים, שכבר הוכיחה את עצמה ככזאת שמשתלם להשקיע בה – היא חברה שניתן לסמוך עליה כי יש לה את כלל האמצעים המקצועיים על מנת להוביל להפשרת הקרקע בצורה נכונה, מבלי להיכנע לבירוקרטיות ולמכשולים השונים שבדרך.

מה עוד יש לבדוק טרם ההשקעה?

כדי לבצע השקעה בטוחה ברכישת קרקעות חקלאיות, ההמלצה היא לבדוק את כל סביבת הקרקע, על מנת לצפות את הערך שלה לאחר השלב של הפשרת הבנייה. ככל שסביבת הקרקע כוללת יותר אלמנטים ערכיים, כמו: מקומות עבודה ותעסוקה, פארקים וגינות, מתנס"ים ומבנים ציבוריים ועוד – ככה גם הערך של הדירות שיוקמו על הקרקע החקלאית – יכול לעלות ולטפס.

התאמת תשתיות של קרקעות חקלאיות למכירה

נתון נוסף אותו מומלץ לבדוק טרם ביצוע הרכישה של הקרקע החקלאית שמועמדת להפשרה, הוא נתון התשתיות, על מנת לבדוק שהקמת מגורים במקום הקרקע החקלאית המופשרת, הוא אכן רלוונטי מבחינה טכנית. התשתיות כוללות גם תשתיות חשמל ותקשורת, וגם תשתיות של ניידות, תחבורה, כבישי גישה, כבישים סלולים, אוטובוסים, רכבות, תחבורה ציבורית קיימת, ועוד.

קרקעות חקלאיות – השקעה לטווח הרחוק

בשוק ההשקעות, ניתן למצוא מגוון רחב של ערוצי ואפיקי השקעה, כאשר לכל אחד מן הערוצים יתרונות וחסרונות משלו. ספציפית באפיק ההשקעה שקשור להפשרת קרקעות חקלאיות, ההשקעה היא בדרך כלל לטווח הרחוק. כלומר, בשונה מהשקעות אחרות בהם רואה המשקיע רווחים מידיים תוך מספר חודשים או שנים, בהשקעה מסוג זה, עוברת תקופה ארוכה עד שהמשקיע אכן זוכה לראות רווחים. אך כתשובת משקל, אחוזי התשואות מהשקעה מסוג זה, הם הרבה יותר גבוהים מאשר שאר ההשקעות שהרווח בהם נראה במהירות. כך, שההשקעה בקרקעות חקלאיות שמיועדות להפשרה, מיועדת עבור מי שיש לו כסף בצד, שהוא אינו נדרש לו למשך תקופה ארוכה, והוא מעוניין להניב ממנו תשואות גבוהות במיוחד לאחר תקופת זמן.

למה להשקיע בקרקעות חקלאיות דווקא דרך חברת מני גרופ?

חברת מני גרופ, כבר הוכיחה את עצמה פעם אחר פעם ככזו שמצליחה להניב עסקאות מרוויחות בתחום הנדל"I. מתוך ניסיונה הרב בתחום, ופרויקטים מוצלחים שכבר יצאו לאור והרוויחו למשקיעים בהם – חברת מני גרופ בוחרת בקפידה את הפרויקטים שעוברים תחתיה, על מנת שאילו יהיו במינימום סיכונים ובמקסימום רווחים. כל לקוח של החברה הוא כמו משפחה, ולכן היחס והשירות בהתאם, וכן כל תהליך הליווי. כי כאשר אתם משקיעים בנדל"ן ובקרקעות חקלאיות דרך מני גרופ, אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים כי אתם נמצאים בידיים הכי טובות שיש.

רק במני גרופ – מעטפת פיננסית מקיפה

חברת מני גרופ, מגישה לכם את הליווי האוניברסלי וההמקיף לצורך ההשקעה שלכם. בדרך כלל, חברות ההשקעות השונות מלוות את הלקוח רק באפיק ההשקעה הספציפי, כאשר לצורך הפתרונות הפיננסיים ואמצעי המימון, הוא נדרש לפנות לחברה אחרת שתלווה אותו בתהליך. אך אצל מני גרופ, הלקוח מקבל את שני השירותים במקביל! מצד אחד הוא מלווה מבחינה ההשקעה הספציפית שלו, אך מצד שני הוא מקבל את כל הכלים הפיננסיים שנדרשים לו עבור ההשקעה: פתרונות מימון, תיק השקעה מותאם אישית, ליווי פיננסי מלא לאורך כל הדרך ומגוון רחב של שירותים משלימים, שמאפשרים לו לא רק להשקיע  נכון, אלא לבצע את כל התהליך בצורה הכי איכותית שיש.

רק בחברת מני גרופ – תיק לקוח מותאם אישית!

כדי שכל לקוח יקבל את העזקה שהכי מתאימה לצרכים ולרצונותיו, הליווי מתחיל דבר ראשון באפיון הלקוח, על ידי מיפוי הצרכים והרצונות, הנתונים הכלכליים והמצב הנוכחי לעומת המצב העתידי. אפיון כזה, מוביל לא רק להשקעה שמניבה ללקוח, אלא לכזו שמתאימה לצרכיו האישיים, מאפשרת לו להגשים את חלומותיו הכמוסים ומהווה עבורו מצע בטוח להשקעה שהכי מתאימה לו.

לסיכום

קרקעות חקלאיות להשקעה, הם תחום מניב למדי אשר הולך וצובר תאוצה, כיוון שמרבית הקרקעיות החקלאיות בארץ מועמדות להפשרה עקב מצוקת הדיור ההולכת וגוברת. כדי לבצע את ההשקעה בצורה הכי נכונה ומניבה, ההמלצה היא להשקיע דרך חברת מני גרופ.


לייעוץ ללא התחייבות